Zákroky

Nacházíte se na stránce:ZákrokyPilonidální sinus

Pilonidální sinus

Pilonidální sinus

Nemoc postihuje 3x častěji muže než ženy, nejvíce mezi 15. - 35. rokem věku. Postihuje hlavně jedince s výraznějším ochlupením, napomáhá tomu zvýšená potivost a sedavý způsob života.

 

Onemocnění vzniká na podkladě zarůstání ochlupení do kůže a podkoží. Chlupy se zalamují a proleží se do podkoží, kde způsobují vznik dutiny. V případě akutní infekce vzniká hnisavá dutina – absces – provázená bolestí, zduřením a proteplením postižené oblasti. Absces se sám nebo chirurgicky otevře a vyprázdní, může dojít k plnému vyhojení až v 50% případů. V druhé polovině případů vzniká dlouhodobá – chronická – dutina a píštěl, která se projevuje občasnou citlivostí a hnisáním s epizodami opakovaných abscesů. Typická lokalizace postižení je v oblasti křížové kosti a kostrče mezi půlkami hýždí. Akutní forma se léčí otevřením abscesu a drenáží, při závažnějších projevech antibiotiky. Chronická forma je indikována k operačnímu zákroku. Nejlepší výsledky má vyříznutí píštěle a překrytí vzniklého defektu pomocí lalokové plastiky. 

 

Výkon provádíme v celkové anestezii v režimu jednodenní chirurgie. Operace probíhá v poloze na břiše, po výkonu je pacient na dospávacím pokoji a probuzení odjíždí domů. Pracovní neschopnost je 2-3 týdny dle pracovního zařazení. Po vyhojení se doporučuje zvýšená hygiena a pravidelné vyholování, vhodná je fotoepilace postižení oblasti. 

 

Zpět